Kupujemy mieszkanie od dewelopera – na co zwracać uwagę

imagesKupno mieszkania jak się okazuje nie jest banalną sprawą nawet jeśli ma się wystarczająco dużo gotówki by pokryć wszystkie koszty. Należy pamiętać o tym, że będzie to już nasza własność i trzeba zadbać o wszelkie szczegóły by móc czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Przede wszystkim swoją drogę w sprawdzaniu nieruchomości jaką masz zamiar kupić zacznij od zebrania wszelkich informacji i opinii na temat dewelopera odpowiedzialnego za daną inwestycję.

Co jest ważne, gdy decydujemy się na kupno mieszkania od dewelopera

Cały proces budowy jest bardzo trudny do prześwietlenia, jednak warto skupić się na cenie jaką musimy zapłacić za każdy metr kwadratowy. W reklamach deweloperzy piszą tylko w zaletach, co wielu ludzi zasłania zupełnie drugą stronę medalu związaną z jakimiś usterkami. Przekonaj się czy podana cena jest współmierna do oferowanego standardu.

Co powinieneś wiedzieć o deweloperze?

Zbierz jak najwięcej informacji na temat inwestora, kieruj się takimi wyznacznikami jak:

  • Jak długo prowadzi swoją działalność (doświadczenie ma tu znaczenie)
  • Termin oddania inwestycji do użytku klientów
  • Data podpisania aktu notarialnego
  • Zapoznaj się z opiniami (zawsze napotkamy się na negatywne komentarze, jednak powodem do zmartwienia będą dopiero w momencie ich przewyższenia nad pozytywnymi)
  • Prawo do użytkowania gruntu (jeżeli deweloper ma wykupiony na własność to duży plus, jeżeli jest tylko użytkownikiem wieczystym możesz liczyć się z dodatkowymi opłatami).

Kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Musisz być na bieżąco z aktualnymi zmianami na rynku nieruchomości i w przepisach prawa (patrz: http://ustawa.pzfd.pl/). Tak jak już wspomnieliśmy na początku kupno mieszkania jest to inwestycja na wiele lat, czasem nawet całe życie. Warto zatem zwrócić uwagę na różne aspekty patrząc przyszłościowo: lokalizacja, sklepy, szkoły, atrakcje dla dzieci, chodniki.

Zanim odbierzesz mieszkanie sprawdź czy wszystko jest tak jak było w umowie. Reszta to już tylko formalność.