Kredyt na dom od dewelopera krok po kroku

homeWymarzony dom na skraju miasta, ładna przyroda, cisza, spokój. A może centrum, elegancki apartamencik? Lub chociaż kawalerka dla dwojga z przytulną małą łazienką i aneksem kuchennym?

Nie ważne jakie mieszkanie chcesz mieć – prawdopodobnie będziesz zaciągać na nie kredyt, jak robi to duża część Polaków.

Z łezką w oku patrzymy na kilka lat wstecz, kiedy otrzymanie kredytu hipotecznego było banalnie proste. Każdy kto miał jakiś dochód, mógł zaciągnąć kredyt i cieszyć się własnym domem. Jak jest teraz? Sprawdźmy.

Karkołomna zabawa

Na początek szczere stwierdzenie: nie jest to łatwe. Banki usztywniły znacząco swoje warunki w kwestii przyznawania kredytów hipotecznych ze względu na trudną sytuację gospodarczą. Otrzymanie kredytu na tak poważną i drogą inwestycje nie jest więc proste. Wymaga spełnienia wielu warunków i przedstawienia sporej ilości dokumentacji, choć procedura zasadniczo nie odbiega od tej kiedy to staramy się o sfinansowanie zakupu nieruchomości.

Przede wszystkim musimy wykazać swoją zdolność kredytową, która musi być wysoka. Tu niezbędnymi są zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, lub wypis z ewidencji działalności gospodarczej i wyciągi z konta. Kolejnymi dokumentami jakie musimy przedstawić jest m.in.:

  • pozwolenie na budowę,
  • kosztorys,
  • wszystkie dane dewelopera z ewidencji działalności gospodarczej i Krajowego Rejestru Sądowego.
  • niezbędna może okazać też wszelka dokumentacja potwierdzająca wypłacalność dewelopera oraz …
  • „must have” jakim jest harmonogram prac i umowa z deweloperem.

Zgodnie z tym harmonogramem będą wypłacane poszczególne transze kredytu, bardzo rzadko jest on wypłacany całościowo. Jeśli ewentualny kredyt ma na celu sfinansowanie również zakupu działki niezbędne będzie przedstawienie umowy przedwstępnej dotyczącej tej części inwestycji.

Kredyt na dom od dewelopera – czasochłonna sprawa

Procedura jest więc czasochłonna i na pewno będziemy zmuszeni odwiedzać bank kilkakrotnie, inaczej niż z reguły w przypadku kredytów mieszkaniowych. Ale nie jest to oczywiście sytuacja beznadziejna. Czasochłonność procedur należy uwzględnić stosownie w harmonogramie swego przedsięwzięcia i zawczasu zebrać rzetelne informacje o niezbędnych do przedłożenia dokumentach.

Wszystkim starającym życzymy powodzenia.