Osoby chcące w końcu posiadać własne cztery kąty najczęściej wybierają rynek wtórny. Jednak i na rynku pierwotnym ruch jest bardzo duży. W jego przypadku najczęściej wiąże się to ze współpracą nie tylko z bankiem w kwestii kredytu, ale również z deweloperem.
Właśnie mieszkania zamawiane u dewelopera są najpopularniejsze wśród osób stawiających jednak na nowość i świeżość swojego nowego domu.
Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera pod klucz?
W przypadku deweloperów mamy dwie możliwości. Albo mieszkanie jest już gotowe, wykończone w stanie „pod klucz”, albo dopiero jest wykańczane i na ostateczne zamknięcie prac jeszcze będziemy musieli zaczekać pewien czas. Oba te przypadki nieco zmieniają wszelkie formalności związane z kredytem, ale co najważniejsze banki nie wartościują ich i w obu sytuacjach nie będziemy mieli problemu (jeżeli posiadamy zdolność) z uzyskaniem kredytu.
Ufasz deweloperowi?
Zakładamy, że oczywiście wszelkie kwestie zaufania do dewelopera zostały rozstrzygnięte. W tym celu należy przede wszystkim zweryfikować jego kompetencje, oraz rzetelność, poprosić o wszelkie możliwe dokumenty włącznie z pozwoleniami na budowę.
Kiedy zamkniemy już ten etap i nabraliśmy pewności co do samego dewelopera nie pozostaje nam nic innego jak udać się do banku celem zdobycia upragnionego kredytu hipotecznego na nasze mieszkanie.
Jakie dokumenty należy posiadać w takiej sytuacji?
Oto dokumenty, o które może nas poprosić bank zaciągając kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera:
- – odpis z księgi wieczystej.
- – podpisana umowa z deweloperem.
- – pozwolenie na budowę i harmonogram prac budowlanych (jeżeli inwestycja nie jest jeszcze zakończona).
- – harmonogram naszych płatności wobec dewelopera podpisany przez obie strony.
- – potwierdzenie legalności prac deweloperskiej. Dokument stwierdzający wpis danej firmy do ewidencji działalności gospodarczej jako deweloper.
Najważniejszym dokumentem spośród wymienionych jest harmonogram naszych płatności wobec dewelopera. To dzięki niemu i na jego podstawie bank ustali harmonogram i wysokość wypłaty poszczególnych transz kredytu hipotecznego. Z takim kompletem dokumentów na pewno załatwimy wszystko bardzo szybko i unikniemy zbędnego oczekiwania.
Bardzo dobry artykuł. Zwróciłbym przede wszystkim uwagę na dokładne sprawdzenie dewelopera i jego historii oraz aktualnego stanu finansowego zwłaszcza w przypadku zakupu mieszkania w postaci „dziury w ziemii” – w tym przypadku dużo opiera się na zaufaniu, było już wiele przypadków w których deweloper zbankrutował przed postawieniem budynku i ludzie zostali z kredytami za „powietrze”. Polecam zakup mieszkań, które już są gotowe.
Przy zaciąganiu kredytu na nieruchomość ludzie nie zdają sobie sprawy z tego że potrzebują określonych dokumentów do zakończenia transakcji. Wcześniejsze przygotowanie dokumentów sprawi, że unikniemy niepotrzebnym problemów. Należy również sprawdzić dokładnie dewelopera, aby mieć pewność, że otrzymamy naszą nieruchomość.