Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera – dokumenty

deweloperzyOsoby chcące w końcu posiadać własne cztery kąty najczęściej wybierają rynek wtórny. Jednak i na rynku pierwotnym ruch jest bardzo duży. W jego przypadku najczęściej wiąże się to ze współpracą nie tylko z bankiem w kwestii kredytu, ale również z deweloperem.

Właśnie mieszkania zamawiane u dewelopera są najpopularniejsze wśród osób stawiających jednak na nowość i świeżość swojego nowego domu.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera pod klucz?

W przypadku deweloperów mamy dwie możliwości. Albo mieszkanie jest już gotowe, wykończone w stanie „pod klucz”, albo dopiero jest wykańczane i na ostateczne zamknięcie prac jeszcze będziemy musieli zaczekać pewien czas. Oba te przypadki nieco zmieniają wszelkie formalności związane z kredytem, ale co najważniejsze banki nie wartościują ich i w obu sytuacjach nie będziemy mieli problemu (jeżeli posiadamy zdolność) z uzyskaniem kredytu.

Ufasz deweloperowi?

Zakładamy, że oczywiście wszelkie kwestie zaufania do dewelopera zostały rozstrzygnięte. W tym celu należy przede wszystkim zweryfikować jego kompetencje, oraz rzetelność, poprosić o wszelkie możliwe dokumenty włącznie z pozwoleniami na budowę.

Kiedy zamkniemy już ten etap i nabraliśmy pewności co do samego dewelopera nie pozostaje nam nic innego jak udać się do banku celem zdobycia upragnionego kredytu hipotecznego na nasze mieszkanie.

Jakie dokumenty należy posiadać w takiej sytuacji?

Oto dokumenty, o które może nas poprosić bank zaciągając kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera:

  • – odpis z księgi wieczystej.
  • – podpisana umowa z deweloperem.
  • – pozwolenie na budowę i harmonogram prac budowlanych (jeżeli inwestycja nie jest jeszcze zakończona).
  • – harmonogram naszych płatności wobec dewelopera podpisany przez obie strony.
  • – potwierdzenie legalności prac deweloperskiej. Dokument stwierdzający wpis danej firmy do ewidencji działalności gospodarczej jako deweloper.

Najważniejszym dokumentem spośród wymienionych jest harmonogram naszych płatności wobec dewelopera. To dzięki niemu i na jego podstawie bank ustali harmonogram i wysokość wypłaty poszczególnych transz kredytu hipotecznego. Z takim kompletem dokumentów na pewno załatwimy wszystko bardzo szybko i unikniemy zbędnego oczekiwania.