Inwestowanie w nieruchomości – czy się jeszcze opłaca?
Poszukując informacji w tej kwestii szybko stwierdzicie, że zdania są podzielone. Jedni mówią tak, drudzy nie, z czego wynika ta dychotomia? Tak naprawdę wszystko rozbija się o tzw. stopę zwrotu i perspektywę czasową w jakiej chcemy osiągnąć nasze zyski.
Czym jest stopa zwrotu?
Mówiąc najprościej stopa zwrotu pozwala nam określić jaki procent zainwestowanego kapitału zwróci nam się, w określonym czasie, w formie czystego dochodu. Niestety jako generalną zasadę musimy przyjąć to, że im mniej ryzykowna inwestycja i krótsza tym mniejsza stopa zwrotu.
Co to dla nas oznacza w przypadku inwestowania w nieruchomości? W krótkim okresie miesiące, 5-lecie taka inwestycja może wyglądać nie specjalnie zachęcająco. Posiadając mieszkanie na wynajem musimy się liczyć ze zmieniającymi się kosztami stałymi jak czynsz i media oraz koniecznością konkurowania, a co za tym idzie nie windowaniem ceny najmu. Do tego dochodzi konieczność dokonywania napraw itp. Stopa zwrotu stopnieje jeśli mieszkanie, które wynajmujemy lokatorom wzięliśmy na kredyt i spłacamy raty, ale…
Fundusze czy giełda?
Jeśli tylko skalkulujemy wszystko tak, aby co miesiąc nie dokładać do inwestycji z własnej kieszeni, to w perspektywie wieloletniej zyskamy z pewnością więcej niż grając na giełdzie, inwestując w fundusze i wszelkiego rodzaju papiery dłużne. I to praktycznie nie ponosząc żadnego ryzyka.
Ceny nieruchomości podlegają jedynie krótkotrwałym fluktuacją i zawsze pozostają jednak wysokie. Poza tym każdy musi gdzieś mieszkać, a o kredyt nie łatwo, co za tym idzie więcej ludzi wynajmuje niż kupuje, a to oznacza, że przy odrobinie wysiłku zawsze jesteśmy w stanie znaleźć dobrego lokatora. W przypadku mieszkania na kredyt, nawet jeśli okresowo nie będziemy w stanie osiągać zysku, spłacany będzie kredyt, co również jest bezsprzeczną wartością dodaną.
Podsumowując
To czy inwestowanie w nieruchomości jest dla nas opłacalne zależy więc od tego jak zaplanujemy i skalkulujemy daną inwestycję oraz jakiego rodzaju przychodów i w jakiej wysokości oczekiwalibyśmy w przyjętym okresie czasu. Jednak tak czy inaczej generalnie nieruchomości pozostają jedną z najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych form lokaty własnego kapitału.
Opublikuj komentarz